Kinobus.pl - jedyny taki festiwal

Kinobus to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki.

Kinobus to impreza, jakiej do niedawna w Polsce nie było: festiwal filmowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę.

Kinobus to festiwal objazdowy w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Liczba jego uczestników ograniczona jest do pojemności wehikułu, który w gruncie rzeczy staje się mobilnym festiwalem, przemierzającym wybrany region śladami kin działających i niedziałających
oraz innych atrakcji.

Kinobus to kilkaset kilometrów, kilkudziesięciu widzów-pasażerów, kilkanaście kin, kilka dni i niezmierzona dawka wrażeń.

W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi województwa podkarpackiego, w 2016 zachodniopomorskiego, w 2017 lubelskiego, w 2018 świętokrzyskiego, w 2019 opolskiego, a w 2020 wyruszy w... środek Polski.

18 września 2018 roku podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebraliśmy Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii wydarzenie filmowe za Kinobus / Lubelszczyzna 2017. Wielka radość! Dziękujemy!


KINOBUS / ŚRODEK POLSKI 2020


W dniach 25-27 września 2020 roku Kinobus przemierzy blisko 400 kilometrów drogami pogranicza województw łódzkiego i mazowieckiego – w samym centrum Polski. Podróż rozpocznie i zakończy się w Łowiczu.

Kinobus to niebanalna impreza filmowa na kółkach; to sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki. Planujemy odwiedzić kilkanaście kin działających i nie oraz wspomnieć o wielu innych. Nie zabraknie spotkań z byłymi i obecnymi pracowni(cz)kami kin oraz z regionalist(k)ami, a także atrakcji krajoznawczych i kulinarnych regionu.

Ramowa marszruta Kinobusu / Środek Polski 2020:
- dzień pierwszy, piątek 25 września: Łowicz;
- dzień drugi, sobota 26 września: z Łowicza przez m.in. Płock i Gostynin do Łowicza;
- dzień trzeci, niedziela 27 września: z Łowicza przez m.in. Łęczycę i Kutno do Łowicza

Sprzedaż biletów uprawniających do przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach
rozpocznie się w piątek 16 czerwca.


Koszt biletu dla jednej osoby to 220,00 zł, a w kwocie tej mieszczą się: przejazd, noclegi, posiłki, degustacje, udział we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach i ubezpieczenie.

>> Szczegółowy program imprezy

>> Tutaj kupisz bilety

>> Tu znajdziesz regulamin imprezy

Uwaga! Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne pamiątki związane z historią świętokrzyskich kin o udostępnienie ich celem zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: fundacja@cyrkedison.org.

Organizatorem polskiego Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci.

Współorganizatorami Kinobusu / Środek Polski 2020 są: Łowicki Ośrodek Kultury, kino Fenix w Łowiczu, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki i Kino za Rogiem w Płocku.

Projekt Kinobus / Środek Polski 2020 otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (sesja 1/2020, PO Upowszechnianie kultury filmowej, priorytet II: Inicjatywy filmowe, wniosek numer 22974).Autorem trasy polskiego Kinobusu jest Maciej Gil.


Kinobus / Opolskie 2019


W dniach 22-25 sierpnia 2019 roku Kinobus przemierzył drogi województwa opolskiego. Jego marszruta wiodła z Opola, przez Krapkowice, Zdzieszowice, Kędzierzyn-Koźle, Prudnik, Głuchołazy, Wilamowice Nyskie, Pokrzywną, Otmuchów, Grodków, Pokój, Wołczyn, Proślice, Byczynę, Praszkę, Maciejów i Kluczbork, z powrotem do Opola. Pasażerowie Kinobusu odwiedzili kina, lub obiekty, które kiedyś były kinami: Studio, Helios i Meduza w Opolu, KDK w Krapkowicach, Odrodzenie w Zdzieszowicach, Lech, Centrum i Twierdza w Kędzierzynie-Koźlu, Diana w Prudniku, Zdrojowe w Głuchołazach, Podzamcze w Otmuchowie, Klaps w Grodków, Gwiazda w Pokoju, Syrena w Wołczynie, Wanda w Byczynie, Polonez w Praszce i Bajka w Kluczborku. Po drodze spotkali byłych i obecnych pracowników tych kin, dyrektorów domów kultury, działaczy dyskusyjnych klubów filmowych i organizacji pozarządowych, regionalistów i przewodników oraz historyków kina. Spośród atrakcji pozafilmowych poznali: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Salę Tradycji Amatorskiego Ruchu Filmowego Projektorownia i Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944 w Kędzierzynie-Koźlu, pałac Watzdorfów w Proślicach i Pasiękę Zarodową w Maciejowie. W Grodkowie wysłuchali wykładu dr Urszuli Biel „Filmy, muzyka i skecze – o kinie w Grottkau 1922-1939”. Obejrzeli też filmy: „Instynkt, panowie” Artura Janowskiego i Macieja Gila, „Bilet na Księżyc” Veroniki Janatkovej, „To byłoby coś pięknego” Anny Morawiec i „Jerzy Mayer (notacja)” Barbary Lutzner i Kacpra Jurowicza.

Dzień 1. Opole. W Muzeum Polskiej Piosenki
.

Dzień 1. Opole. Kino Meduza. Projekcja archiwalnych filmów z taśmy 16 mm

Dzień 2. W trasie. Jeszcze spokojny poranek
.

Dzień 2. Krapkowice. Kino KDK. Opowieści o krapkowickich kinach
.

Dzień 2. Kędzierzyn-Koźle. Dawne kino Lech. Zwiedzanie Sali Tradycji Amatorskiego Ruchu Filmowego Projektorownia

Dzień 2. Kędzierzyn-Koźle. Pod pomnikiem kinematografii!
.

Dzień 2. Wilamowice Nyskie. Z paniami z koła gospodyń wiejskich, było najpyszniej!

Dzień 2. Pokrzywna. Projekcja plenerowa
.

Dzień 3. Grodków. Wykład dr Urszuli Biel o przedwojennym kinie w Grottkau

Dzień 3. Pokój. Dawne kino Gwiazda. Spotkanie z wieloletnią kinooperatorką

Dzień 3. Wołczyn. Dawne kino Syrena. Snucie planów na przyszłość

Dzień 3. Proślice. „Macarena” na pałacowym ganku...
.

Dzień 4. Byczyna. Dawne kino Wanda. Skarb z kabiny projekcyjnej

Dzień 4. Praszka. W drodze do kina Polonez (fot. Dagmara Romanowska)

Dzień 4. Kluczbork. Kino Bajka. Wspaniały kołocz, czyli słodkie pożegnanie


Kinobus/Podkarpacie 2015 >>

Kinobus/Zachodniopomorskie 2016 >>

Kinobus/Lubelszczyzna 2017 >>

Kontakt

Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison
biuro: kino Agrafka
ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków
telefon: 12 430 01 79
napisz do nas
fundacja@cyrkedison.org
  • Organizator

  • Partnerzy organizacyjni

  • Projekt realizowany dzięki wsparciu